Maj 2018

Słoneczka

Tematyka miesiąca:

1. Moja miejscowość, mój kraj.
  2. Ktoś nam niebo pomalował! Witaj, tęczo kolorowa
  3. Ruch tu wielki, dźwięków moc, z traw na łące miękki koc
  4. Wybrać zawód – trudna sprawa, dla nas jeszcze to zabawa
  5. Bukiet, prezent i cukierki, dziś rodziców dzień jest wielki

Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne:

• Poznawanie swojej miejscowości- określanie miejsca zamieszkania ( miasto, wieś).
  • Nazywanie swojej miejscowości, poznawanie jej historii, ważniejszych instytucji, zabytków.
  • Rozwijanie poczucia przynależności narodowej- poznawanie ważniejszych regionów naszego kraju, znajdujących się tam bogactw naturalnych, podawanie nazwy naszego kraju, symboli narodowych: flagi, godła, hymnu.
  • Poznawanie poprzez literaturę pochodzenia nazwy stolicy Polski- Warszawy, jej herbu i ważniejszych
  • Zachęcanie dzieci do twórczej ekspresji plastycznej i swobodnego eksperymentowania z kolorami, plamą i linią oraz do wykorzystywania różnych technik plastycznych.
  • Poznawanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla wiosny i lata.
  • Uwrażliwianie dzieci na piękno polskich krajobrazów.
  • Zachęcanie do oglądania dzieł malarskich i rozmawiania o nich.
  • Stwarzanie okazji do działalności plastycznej związanej z przeżyciami muzycznymi.
  • Wspieranie dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości i zachęcanie do prezentowania swoich prac.
  • Rozwijanie umiejętności obdarzania innych uwagą i cierpliwego oczekiwania na swoją kolej.
  • Rozwijanie umiejętności relaksowania się podczas słuchania utworów literackich i muzycznych.
  • Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych przez poznanie ekosystemu łąki oraz jej mieszkańców.
  • Doskonalenie umiejętności spostrzegania cech zewnętrznych i formułowania ustnej charakterystyki.
  • Rozwijanie wrażliwości słuchowej.
  • Rozwijanie zdolności do przeprowadzania analizy i syntezy słuchowej.
  • Rozwijanie mowy przez ćwiczenia oddechowe.
  • Kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania.
  • Rozwijanie chęci służenia innym i niesienia pomocy.
  • Doskonalenie sprawności manualnej i umiejętności bezpiecznego posługiwania się nożyczkami.
  • Rozwijanie wrażliwości słuchowej.
  • Rozwijanie intuicji geometrycznej.
  • Kształtowanie zdolności przeprowadzania analizy i syntezy słuchowej.
  • Kształtowanie u dzieci świadomości własnej roli społecznej w rodzinie oraz ról innych jej członków i związanych z tym obowiązków.
  • Uwrażliwienie dzieci na potrzebę dzielenia się z innymi.
  • Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat w sposób zrozumiały dla otoczenia i formułowania myśli w formie zdań poprawnych gramatycznie i składniowo.
  • Budzenie u dzieci poczucia własnej wartości i wiary we własne siły przez angażowanie ich w organizowanie przyjęcia i przedstawienia.
  • Stwarzanie dzieciom sytuacji, w których mogą nabierać pozytywnych doświadczeń w prezentowaniu się na scenie, i wspieranie ich w pokonywaniu tremy i nieśmiałości.

Kategoria: Praca w grupach