Przedszkole Nr 14

ul. Tysiąclecia 25a
41-303 Dąbrowa Górnicza
tel. (32) 264-26-02
e-mail: dyrekcja@przedszkole14-dg.pl

„Szkoła do hymnu” 2021 – podsumowanie akcji

Do tegorocznej edycji akcji „Szkoła do hymnu” zgłosiło się prawie 21 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewało blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli z całego kraju.

Z uwagi na trwającą epidemię COVID-19 zachęcaliśmy do śpiewania hymnu w mniejszych grupach/klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Szkoły, które dzisiaj pracowały w trybie zdalnym lub mieszanym, mogły włączyć się we wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” za pośrednictwem różnych komunikatorów.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w akcji. Jesteśmy dumni z naszych społeczności szkolnych, które z ogromnym zaangażowaniem włączają się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Szkoły polonijne w akcji „Szkoła do hymnu”

Od początku do wspólnego śpiewania hymnu włączają się także szkoły polskie za granicą. Do tegorocznej akcji zgłosiły się 262 placówki, w tym: szkoły społeczne (161), szkoły polskie przy placówkach dyplomatycznych (43) oraz szkoły w systemie oświaty kraju zamieszkania (58).

Zgłoszenia przekazały placówki m.in. z: Litwy, USA, Ukrainy, Kazachstanu, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Belgii, Szwajcarii, Łotwy, Białorusi, Australii, Uzbekistanu, Kanady.

#SzkołaDoHymnu w mediach społecznościowych

Już po raz czwarty poprosiliśmy szkoły i placówki, aby na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych zamieszczały relacje ze wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami i nagraniami z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu.

„Szkoła do hymnu” ma już swoja tradycję

Akcja „Szkoła do hymnu” to przedsięwzięcie, które jest kontynuacją inicjatywy zapoczątkowanej w 2018 r. Wtedy, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, biliśmy „Rekord dla Niepodległej”. Blisko 5 mln uczniów, prawie 470 tys. nauczycieli i pracowników oświaty (468 930) z ponad 24 tys. przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych śpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”.

Rok później – w 2019 r. – do akcji przyłączyło się ok. 3,9 mln uczniów oraz blisko 380 tys. nauczycieli z 19 tys. szkół, przedszkoli i placówek. W ubiegłym roku z uwagi na pandemię oraz ograniczenia w funkcjonowaniu szkół i placówek akcja „Szkoła do hymnu” miała nieco odmienny charakter. Uczniowie i nauczyciele śpiewali hymn przede wszystkim w sposób wirtualny, łącząc się ze sobą za pomocą różnych komunikatorów. Niektórzy uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej zaśpiewali wspólnie hymn narodowy tydzień przed finałową akcją podczas tradycyjnych lekcji w szkołach. Łącznie do akcji przyłączyło się w 2020 r. ponad 16 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz 134 placówki polonijne.

„Szkoła do hymnu” to akcja o charakterze patriotycznym. Jej celem jest włączenie społeczności szkolnych w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Dziękujemy, że co roku jesteście z nami!
#SzkołaDoHymnu